Hogyan készítsünk kávét kotyogós kávéfőzőben?

A kotyogós kávéfőző a háztartások régi motorosa, ami még mindig simán felveszi a versenyt a modern csilivili gépekkel – legalábbis, ha tudod, hogyan kell bánni vele. Ebben a cikkben nemcsak azt mutatjuk meg, hogyan készíts tökéletes feketét a konyhapolcon porosodó kotyogóval, hanem azt is, hogyan hozd ki belőle a maximumot. Spoiler: nem kell hozzá baristabélyegző. Elég egy kis figyelem, meg egy jó adag kávészeretet.

A kotyogós kávéfőző története

A kotyogós kávéfőző története a 20. század elejére nyúlik vissza, és szorosan összefonódik az olasz kávékultúrával. A Bialetti márka alapítója, Alfonso Bialetti, 1933-ban kezdett el dolgozni a kávéfőzők fejlesztésén, hogy egyszerűsítsen és demokratizálja a kávé készítését az otthonokban. A célja az volt, hogy egy olyan kávéfőzőt hozzon létre, amely könnyen használható, megfizethető és ugyanakkor kiváló minőségű kávét készít.

1933-ban szabadalmaztatta a híres „Moka Express”-t, amely a mai napig a Bialetti legismertebb és legikonikusabb terméke. A Moka Express egy kétkamrás rendszerrel működik: az alsó kamrába vizet, a felső kamrába pedig őrölt kávét helyeznek. A víz a nyomás hatására felfelé emelkedik, átpréselve a kávét, amely a főzőcső végén lévő kifolyón keresztül ömlik ki a tetején. Ezzel a módszerrel gyorsan, egyszerűen és hatékonyan készíthető kávé, ami az olasz otthonok alapfelszerelésévé vált. Idővel az egész világon elterjedt, manapság már minden valamirevaló Airbnb lakás része egy ilyen kávéfőző.

A Moka Express nevét a jemeni Mokha városáról kapta. Ez a város volt korábban a kávékereskedelem központja, tündöklésének csúcspontját a 18. század első negyedében érte el.

A Bialetti kávéfőzők a második világháború után váltak igazán népszerűvé, amikor az olasz gazdaság fellendült és a háztartások számára elérhetővé vált a minőségi kávé készítése. Elterjedése háborúból hazatért Alfonso Bialetti fiának, Renato Bialettinek volt köszönhető. A Moka Express-t az évtizedek során számos dizájn változattal és fejlesztéssel bővítették, de a klasszikus forma és működési elv mindvégig változatlan maradt. Érdekesség, hogy Renato Bialetti hamvait egy óriási Moka Express-ben helyezték örök nyugalomra a családi sírhelyen.

A Bialetti kotyogós kávéfőzők nemcsak Olaszországban, hanem világszerte elterjedtek. A márka mindig is a minőség, a dizájn és az innováció híve volt. A „kávéfőzés művészete” szlogennel a Bialetti kávéfőzők a kávézás élményét is meghatározták, és mind a mai napig a kávé készítés szimbólumává váltak. Az évek során a Bialetti újabb és újabb termékeket dobott piacra, de a Moka Express öröksége, amely minden egyes kotyogós kávéfőzővel tovább él, továbbra is meghatározó.

A kotyogós kávéfőző felépítése

Felépítése: A kotyogós kávéfőző három fő részből áll:

  • Az alsó kamra, amelyet vízzel kell feltölteni.
  • A középső szűrő kosár, amelybe az őrölt kávét kell helyezni.
  • A felső kamra, ahová a kész kávé kerül.

Hogyan működik a kotyogós kávéfőző?

A kotyogós kávéfőző úgy működik, hogy a forró vizet a nyomás felfelé kényszeríti egy kávézaccot tartalmazó szűrőkosáron keresztül, hogy a kifolyón keresztül kiáramoljon és összegyűljön a főzőedényben. A működéséből adódóan használata egyszerűnek tűnik, de gyakorlásra van szükség ahhoz, hogy tökéletesen működjön.

A kotyogós kávéfőző részei, felépítése

A kávékészítés lépései kotyogósban

1. lépés: Töltsd fel az alsó kamrát a biztonsági szelep szintje alá. Használj szűrt, lágyított vizet, mert így lesz a igazán zamatos. Ha azt mondod, hogy ennek nincs jelentősége, csak egyszer próbáld ki. Vannak akik szerint a forró vízzel kell feltölteni. Mások szerint nincs jelentősége, ha minden mást jól csinálsz. A forró víz pártiak szerint azért kell forró vizet beletölteni, mert így nem kell az egész kávéfőzőt felmelegíteni a víz felforralásához. Így kisebb az esélye, hogy a kávé megég, mire a forró víz kioldaná belőle a zamatokat.

2. lépés: A kosarat töltsd meg őrölt kávéval. Pont annyit tegyél bele, amekkora a kosár. Az adagok számát nem lehet a kávé és a víz mennyiségével beállítani, egy kotyogósban pont annyi adag kávét lehet főzni, amekkora a kávéfőző. A kávét a kosárban nem szabad tömöríteni, ez nem úgy működik mint egy presszógép. Szépen oszlasd el egyenletesen, használhatsz hozzá célszerszámot és néhány fogvájót is. A lényeg, hogy ne maradjanak benne gombócok. A kosár pereméről söpörd le a kávét, ügyelj rá, hogy ne kerülhessen a ház és a tömítés közé.

3. lépés: Fogd a felső részt, tekerd rá rendesen. Nem kell satupad, csak érezd, hogy szoros. Előtte ellenőrizd a tömítést, az is legyen tiszta.

4. lépés: Tedd a tűzre. Fontos, hogy közepes vagy alacsony lángon melegítsd. Nyisd fel a tetejét, és figyeld, ahogy a kávé elkezd folyni. Amikor kotyogó hangot hallasz, vedd le a tűzről. Ilyenkor már nincs szükség további melegítésre, attól már csak keserű lesz a kávé.

A kotyogós kávéfőző tisztítása és karbantartása

A tisztítás nem ördöngősség, de egy kicsit eltér a szokásostól. Nem szabad ugyanis az alumíniumot megkarcolni a dörzsi mosogatóval, és nem szabad mosogatószert sem használni. Használat után meg kell várni amíg kihűl, utána azonnal szét kell szedni és elöblíteni. Ennyi az egész. Ha szűrt, lágy vizet használsz, ahogy kell, akkor a vízkövesedés miatt sem kell aggódnod. A kávézaccot sem szabad benne hagyni a következő használatig, azt is mindig frissen ki kell önteni belőle. Öblítés után hagyd kicsöpögni, megszáradni. A gumitömítést érdemes néha ellenőrizni. Ez manapság szilikonból készül, sokáig tart. Ha egy régi kotyogósód van a nagymamád kamrájából, akkor az elöregedő gumit érdemes új szilikon tömítésre cserélni.

A kotyogós kávéfőző nem csupán egy tárgy – egy életérzés, egy reggeli rituálé, egy visszautazás az analóg időkbe, amikor a kávé még nem jött kapszulából, és nem szólt bele egy applikáció, mikor ihatod meg. Azonban a hétköznapi rohanásban nincs mindig idő erre a rituáléra. Ha rohansz, és fontos a finom kávé, akkor válaszd a munkahelyedre automatáinkat, melyekből mindig azonos minőségű, finom kávét ihatsz. A kotyogóst hagyd a szabadnapokra és a hétvégékre.


Ajánlatkérés kávéautomata bérlésre

    Image by freepik